Obveznosti delodajalca in delojemalca za varno delo na električnih inštalacijah in postrojih ter obvezni INTERNI AKTI
Za naročnike Elektrotehniške revije – 20% popust
Postanite naročnik tukaj.
V skladu z dogovorom z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) bodo pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na strokovnem seminarju pridobili 3 kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
V skladu z 10. členom Pravilnika o stalnem strokovnem usposabljanju na področju varnosti in zdravja pri delu, boste po dogovoru z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, udeleženci prejeli 9 kreditnih točk.
Slovenski standard SIST EN 50110 obravnava obratovanje in dela oz. vzdrževanje na električnih inštalacijah in postrojih, z njimi oziroma v njihovi bližini in sicer od nizkonapetostnih do visokonapetostnih.
Delo na električnih inštalacijah in postrojih je podrobno opisano tudi v Energetskem zakonu, Pravilniku o vzdrževanju elektroenergetskih postrojev in Pravilniku o obratovanju elektroenergetskih postrojev. V skladu s Pravilnikom o varstvu pri delu pred nevarnostjo električnega toka pa je potrebno tudi poudariti, da moramo poskrbeti za varno in zanesljivo obratovanje in vzdrževanje električnih inštalacij ter za varno in zdravo delo na njih, z njimi ali v njihovi bližini, upoštevajoč oceno tveganja v realnem okolju.

Na strokovnem usposabljanju bodo podani napotki za varno obratovanje in vzdrževanje električnih inštalacij in postrojev v skladu z zahtevami Pravilnika o vzdrževanju elektroenergetskih postrojev in Pravilnika o obratovanju elektroenergetskih postrojev. Predstavljen bo tudi primer INTERNIH AKTOV, ki jih v skladu z zakonodajo potrebuje pravna oseba oz. skrbnik električnih postrojev in inštalacij.
Predstavljene bodo zahteve Zakona o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) na področju usposabljanja delojemalcev. Podrobno pa bodo razložena tudi ustrezna poglavja Pravilnika o varstvu pri delu pred nevarnostjo električnega toka.
»Delodajalec določi obvezne občasne preizkuse teoretične in praktične usposobljenosti za varno delo za delavce, ki delajo na delovnem mestu, na katerem iz ocene tveganja izhaja večja nevarnost za nezgode in poklicne bolezni ter za delavce, ki delajo na delovnih mestih, na katerih so nezgode pri delu in poklicne bolezni pogostejše (Rok za občasne preizkuse iz prejšnjega odstavka ne sme biti daljši od dveh let)«.
Usposabljanje delavcev se izvaja v skladu z zahtevo 38. člena ZVZD-1: varno delo v breznapetostnem stanju, v bližini delov pod napetostjo ali varno delo pod napetostjo je zagotovljeno, če to delo opravljajo strokovnjaki elektrotehniške stroke, ki so usposobljeni za delo in če uporabljajo predpisano osebno varovalno opremo ter varno oziroma pregledano delovno opremo.
Vabljeni:
- vzdrževalci električnih inštalacij in postrojev,
- projektanti električnih inštalacij,
- izvajalci električnih inštalacij,
- strokovni delavci na področju varnosti in zdravja pri delu,
- odgovorni vodji del na gradbiščih,
- in drugi strokovnjaki na področju načrtovanja, izvajanja in vzdrževanja električnih inštalacij.
Program
Nevarni učinki električnega toka na človeka
Napotki za varno obratovanje in vzdrževanje električnih inštalacij in postrojev v skladu z:
- Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1)
- Pravilnikom o varstvu pri delu pred nevarnostjo električnega toka
- Pravilnikom o vzdrževanju elektroenergetskih postrojev
- Pravilnikom o obratovanju elektroenergetskih postrojev
- Pravilnikom o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah
Primer INTERNIH AKTOV za pravno osebo oz. skrbnika električnih postrojev in inštalacij:
interni akt (pravilnik) o vzdrževanju, načrt vzdrževanja za elektroenergetske postroje, navodila za vzdrževanje elektroenergetskih postrojev, dokumentacija o strokovnem usposabljanju, interni akt (pravilnik) o obratovanju in potrebne evidence, navodila za obratovanje elektroenergetskih postrojev, …
Slovenski standard SIST EN 50110 – Obratovanje električnih postrojev
Predstavitev dela pod napetostjo, kot del standarda, ki se uspešno že izvaja v industrijskem, infrastrukturnem in distribucijskem okolju.
Morda vas zanima tudi:
- NAČRT UKREPANJA in obvladovanja TVEGANJ v podjetjih oz. organizacijah in okolju
- Delo pod napetostjo – uspešno izvajanje v praksi na nizki in srednji napetosti
- Protieksplozijska zaščita – osnovni »Ex-seminar«
- Zaščita pred delovanjem strele in prenapetostna zaščita
- Obvladovanje ELEKTROSTATIKE v delovnem okolju
- NOVA PRAVILNIKA in TEHNIČNI SMERNICI za nizkonapetostne inštalacije in zaščito pred delovanjem strele
- VARNO VZDRŽEVANJE v proizvodni in infrastrukturni dejavnosti – LOTO (Lock out / Tag out = Zakleni / Označi)
- Celovito obvladovanje tveganj I Zagotavljanje skladnosti s standardom ISO 45001
- POLNILNE POSTAJE ZA ELEKTRIČNA VOZILA – vse od postavitve do preizkušanja varnosti delovanja v 10-ih korakih
- Nova zakonodaja na področju SAMOOSKRBE, obnovljivih virov & učinkovite rabe energije in električne mobilnosti
Predavatelj
dr. Viktor Lovrenčič, univ. dipl. inž. el.
je tehnični direktor v C&G d.o.o. Ljubljana. Aktiven je več kot 35 let na področju elektroenergetike. Sodeluje v procesu usposabljanja upravljavcev energetskih naprav. Zadnjih deset let se aktivno ukvarja s pripravo, vodenjem in promocijo programov in projektov s področja dela pod napetostjo (DPN) v slovenskem elektrotehniškem strokovnem okolju. Je član IZS in Zbornice VZD, CIGRE-CIRED, pariške CIGRE in član SC B2, predsednik Programskega sveta Konzorcija DPN in SIST TC/DPN. Bil je pobudnik priprave in sprejema programa usposabljanja za DPN na NN in SN ter aktiven predavatelj prvim generacijam elektromonterjev in inženirjev v slovenskih podjetjih, ki so se odzvali na poziv za postopno uvajanje DPN na NN in SN. Vsa leta je aktiven na področju varstva okolja v elektrogospodarstvu in industriji (npr. uničenje PCB odpadkov) ter varnosti in zdravja pri delu električarjev. Predavatelj je na Višji strokovni šoli ICES in ERUDIO smeri elektroenergetika in strojništvo. Je avtor in soavtor več kot sto člankov na področju elektroenergetike vključujoč upravljanje in vzdrževanje električnih postrojev ter v zadnjem času še posebej skrbi za znanstvene in strokovne zapise s področja dela pon napetostjo doma in v svetu.
© Agencija POTI d.o.o.. Vse pravice pridržane.
V primeru višje sile si pridržujemo pravico do spremembe termina izvedbe izobraževanja.
Dodatne ugodnosti
Za prijave in plačila do 3 tedne pred izvedbo posameznega izobraževanja, vam nudimo 10 % popust, če se prijavite kot pravna oseba in 40 % popust, če se prijavite kot fizična oseba!
Naročnikom Elektrotehniške revije nudimo 20 % popust. Postanite naročnik tukaj!
Ugodnosti se ne seštevajo!

Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €