Bilo je leta 1873 v času Svetovne razstave na Dunaju, za iznajditelja pa štejemo Hippolyta Fontaina (1833–1910), pomočnika slavnega belgijskega izumitelja Zenobeja Gramma (izumil je izboljšano verzijo dinama; prvotni izumitelj je W. Siemens, leta 1867, ki je tudi generator enosmernega toka imenoval z besedo dinamo).
Hippolyte Fontaine je želel obiskovalcem sejma pokazati, kako deluje vodna črpalka, ki jo poganja elektromagnetni stroj z enosmerno električno energijo, proizvedeno z Grammovim dinamom, in s tem predstaviti nov učinkovitejši dinamo za trženje. Na začetku poskusa vodna črpalka ni delovala pravilno. Povečati je bilo treba upornost med črpalko in dinamom. Od sosednjih razstavljavcev si je izposodil okrog 2 km bakrene žice, jo povezal med dinamom in črpalko in črpalka je začela pravilno delovati. Po tem poskusu je Fontaine dobil idejo, kako bi lahko prenašali električno moč na večje razdalje. V tem času so namreč poznali prenos moči mehansko, hidravlično in pnevmatsko, ni pa se jim še sanjalo, da bi lahko ta relativno nova fizikalna zvrst (elektrika) prenašala moč. Potem je Fontaine napisal članek o tem v francoskem časopisu. Njegovo idejo sta prvič uporabila francoska pridelovalca sladkorja Felix in Chretien.
→ Celoten članek je objavljen v Elektrotehniški reviji številka 1/2025
Avtor:
Krešimir Bakič
Ne spreglejte pa tudi strokovne predstavitve:
PRAVILNIKI, STANDARDI in TEHNIČNE SMERNICE za nizkonapetostne inštalacije in zaščito pred delovanjem strele | Vse na enem mestu

Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €