Kako zanesljivi so hišni akumulatorji električne energije in kateri standardi pridejo v poštev

V vsakem gospodinjstvu se dandanes že uporablja na desetine akumulatorskih baterij za ponovno polnjenje. Njihovo število se povečuje z novimi uporabami doma in v družbi, ki temeljijo na električni energiji (All Electric Society – AES). V nasprotju z baterijami AAA imajo digitalne končne naprave, e-kolesa in predvsem sistemi za shranjevanje energije za fotonapetostne sisteme bistveno večjo zmogljivost, vendar se zato se ob nepravilnem ravnanju poveča nevarnost požara.

Morda se sprašujete tudi: Kakšne so nevarnosti litij-ionskih baterij? Kateri standardi me ščitijo? In na kaj moram biti pozoren pri ravnanju z baterijami?

Litij-ionske baterije so postale sestavni del našega vsakdana. Vendar te zmogljive naprave za shranjevanje energije predstavljajo tudi nevarnost požara. Poškodbe, čezmerno polnjenje, napake v proizvodnji ali neustrezno ravnanje lahko povzročijo »toplotni pobeg«. Baterija se tako močno segreje, da se sproži plazovit kemični proces, ki lahko kot verižna reakcija preskoči iz celice v celico. Baterije nato zagorijo ali eksplodirajo s curkom plamena pri temperaturi več kot 1 000 °C. Požari baterij so dejansko zelo redki, vendar pogosto spektakularni. So velik izziv za gasilske enote, saj jih je težje pogasiti in se po pogasitvi lahko vedno znova vžgejo.

Nevarnosti in varnostni vidiki pri ravnanju z baterijami

Vzroka za toplotno preobremenitev sta polnjenje pri previsokih ali nizkih temperaturah (najbolje 10 do 30 °C) in uporaba neustreznih polnilnikov. Mehanske obremenitve, kot so udarci in tresljaji, na primer nesreča z e-kolesom ali padec baterije, lahko prav tako povzročijo poškodbe znotraj sistema za shranjevanje. Poleg tega lahko globoko izpraznjene pri dolgotrajnem skladiščenju poškodujejo občutljive celice v notranjosti, kar lahko povzroči kratke stike. S starostjo se povečuje tudi nevarnost, da se baterije vžgejo.

Varnostni standardi za stacionarne baterije: IEC 62619 in VDE-AR 2510-50

→ Celoten članek je objavljen v Elektrotehniški reviji številka 1/2025

Avtor:
Marko Frece

Elektrotehniška revija

Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €