Elektrotehniška revija marec 2025

V zadnjem času je bilo veliko govora o novi omrežnini, ki je bila ob uvedbi precej višja, kot so odjemalci pričakovali. Poleg tega smo se v novembru in decembru znašli v višji sezoni. Seveda je bilo veliko pritožb. Zadnja rešitev je, da se bo omrežnina za januar in februar za prvi blok računala po ceni drugega bloka. Z marcem se je omrežnina prestavila na poletno tarifo – skupni strošek za elektriko bo manjši. A z marcem tudi ne bo več regulacije, ki jo je vlada uvedla, da je zmanjšala skupni strošek za električno energijo. Dobavitelji električne energije objavljajo nove cenike, ki veljajo od 1. marca. Na spletni strani Agencije RS za energijo lahko v primerjalniku stroškov oskrbe ocenimo, kakšni so stroški oskrbe pri različnih dobaviteljih.

Po predlogu bi se tarifne postavke za obračunsko moč za gospodinjske odjemalce v višji sezoni v časovnem bloku 1 znižale na vrednost tarifnih postavk časovnega bloka 2. V tem času se omrežnina za presežno obračunsko moč gospodinjskim odjemalcem ne bi obračunala. Ukrep bi veljal za januar in februar letos.

Da lahko Elektrotehniška revija izide, je treba dobiti prispevke, ki jih pošljemo v lekturo in nato v avtorizacijo. Moje izkušnje kažejo, da je zelo težko dobiti članke od predstavnikov ministrstev, torej državnih uslužbencev. Toda če sem dovolj vztrajen in dovolj sitnarim, dobim prispevek, tako tokrat objavljamo prispevek Urada RS za industrijsko lastnino. V medsebojnem komuniciranju so nas zaprosili, da prispevek objavimo brez navedbe avtorja, in nas obvestili, da državni uslužbenci ne smejo dobivati honorarjev za pripravo in objavo prispevkov.

Pa še nekaj se nam je zgodilo. V prejšnji številki smo objavili prispevek državnih uslužbencev, ki smo jih navedli, vendar brez naslova državne institucije. Dobili smo prošnjo, da honorar nakažemo Zvezi Anita Ogulin & ZPM. Povedati moramo, da nam je Zveza Anita Ogulin & ZPM poslala personalizirano zahvalo za avtorje prispevka, na kateri so bile napisane besede Anite Ogulin: »Vsaka majhna potrebuje večjo, toplo dlan, saj poti življenja nihče ne zmore sam. In ko se za dobro sestavi več dlani, potujemo skozi življenje z manjšimi skrbmi.« Pa še nekaj moram povedati. Če dobimo prispevek avtorja, ki je promocijskega značaja, avtor ne dobi honorarja. Ko sem to povedal, pa je direktor rekel, da mu bo on dal honorar. Tudi na tem področju doživljamo spremembe, ki gredo po mojem mnenju v pravo smer, torej, tudi drugi bodo lahko preživeli.

Že večkrat sem v razgovorih komentiral, da je zelo težko dobiti oglase slovenskih podjetij. Ko pa pogledam Elektrotehniško revijo, pa lahko rečem, da je že kar nekaj podjetij, ki oglašujejo, kar me veseli. Še vedno pa predstavniki nekaterih podjetij glede oglasa sprašujejo, kakšne nagradne igre objavljamo. Po odgovoru, da je to strokovna revija in nimamo nagradnih iger in tudi vprašanj ne, ampak je dovolj, da en strokovnjak prebere članek z oglasom, se navadno nič ne spremeni. Žal, z barvami in nagradnimi igrami se znanje ne bo prenašalo.

V današnji številki smo pregledali objavo novih predpisov v Uradnem listu RS in novo sprejetih standardov ki jih je izdal Slovenski inštitut za standardizacijo z našega področja. Objavljamo še nekaj zanimivih prispevkov, ki so namenjeni projektantom električnih inštalacij. Smo v času, ko se zelo propagirajo električna vozila, ki jih je treba polniti. V članku z naslovom Izzivi pri vgradnji polnilnih postaj za električna vozila v obstoječe objekte avtor ugotavlja, da osebna vozila v Sloveniji prispevajo okoli 20 % izpustov CO2 celotne države. Pa tudi to, da je 70 % polnjenj opravljenih doma in ne na javnih polnilnih infrastrukturah. Torej, število polnilnih postaj doma se bo povečalo.

Normalno je, da imamo o sodobnih elektrarnah različna mnenja. S tega vidika je avtor v članku predstavil sodobne elektrarne, za katere je napisal kriterije, razdeljene na inženirske, ekonomske, ekološke in sociološke. O tej tematiki se je pogovarjal z različnimi strokovnjaki in razgovore objavil na YouTubu, kjer jih zainteresirani lahko poslušajo. Tu bi morda samo omenil, da je opis za male modularne jedrske elektrarne zelo zanimiv, ker take elektrarne obratujejo na velikih ladjah in ponekod že tudi v mestih. Morda bodo zanimive tudi za našo državo v tistem času, ko se bomo odločali morda o jedrski elektrarni. V članku Zakonske zahteve na področju hranilnikov in sončnih elektrarn nam avtor prikaže tveganja za požar in toplotni pobeg hranilnikov električne energije ter tudi pomanjkljivo pripravo oziroma sprejemanje predpisov in standardov s tega področja. So pa tudi področja, ki se na zakonskem področju hitro spreminjajo. Avtorica opisuje prihod »digitalnega potnega lista«, ki bo zamenjal potrdila oziroma izjave o skladnosti. Izjava o skladnosti je končni postopek ugotavljanja skladnosti, ki je sedaj predpisan v kar precej direktivah ali uredbah. Ugotavljanje skladnosti si naši deležniki na prostem trgu razlagajo po svoje, ker pri nas to preverja Tržni inšpektorat. A najdejo se tudi podjetniki, ki pravijo, da je kazen nižja kot pa cena preskusa po modulu A (notranja kontrola proizvodnje). Pristop na tuji trg spremeni to razmišljanje. Izjavo o skladnosti mora namreč podpisati zakoniti predstavnik podjetja, ne samo nekdo, ki je v tistem podjetju.

Zelo zanimiv prispevek z naslovom Intelektualna lastnina je vaša supermoč so nam poslali iz Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino. Opozarjajo, da je izum, ki mu je podeljen patent, registrirana znamka in model, lažje prodati, ker ima večjo vrednost. V članku nam pojasnijo, kako pridobiti patent, kako blagovno znamko in kako model. Zanimivo. Objavljamo tudi članek o povečani varnosti proizvodov, ki upošteva tudi novo spletno prodajo. V intervjuju smo predstavili mag. Gerharda Angleitnerja, ki je glavni motor pri izvedbi Kotnikovih dnevov, kjer se predstavijo sodobne električne inštalacije. Njegova slika, ki jo objavljamo, je tipična zanj. Vsi, ki ga poznamo, vemo, da ga je težko srečati brez fotoaparata. Ko bomo prebrali intervju, bomo morda presenečeni, da je imel 47 samostojnih fotografskih razstav in je sodeloval na več kot 30 skupinskih razstavah. Ne vprašajte me, zakaj ga nismo predstavili že prej.

Nadaljujemo tudi z objavami o radijskih tehnologijah prihodnosti in o industrijskem internetu, ki je kot srce zelene in digitalne transformacije v pametnih tovarnah. Začenjamo tudi s prispevki Radon v stavbah, v katerih nas bo avtor seznanil, da je radon naravni rakotvorni plin brez barve, vonja in okusa. Je del dolge verige radioaktivnega razpada, ki se začne z uranom in konča s svincem. Ljudje ga s čutili ne moremo zaznati, lahko pa ga izmerimo.

Novost v tej številki sta tudi dva članka o zgodovini, tokrat Kdo je prvi elektrificiral svojo hišo in Kdo je prvi ugotovil možnost prenosa električne moči.

Prijetno branje!

Ervin Seršen Ervin Seršen, urednik

Elektrotehniška revija

Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €