Po vseh razglabljanjih o digitalizaciji proizvodnje se nam postavi vprašanje: Kaj je največ mogoče narediti dodatnega z digitalizacijo na že avtomatiziranih mehanskih cikličnih izdelovalnih strojih? Odgovor smo začeli prikazovati v članku te revije iz julija 2017 z opisom procesnih nadzornih sistemov ciklične proizvodnje. Eden od pionirjev digitalizacije profesor Brankamp je leta 1989 postavil prvo digitalizirano kosovno proizvodnjo in jo poimenoval Geisterschicht ali nočna izmena brez luči. S procesnim nadzornim sistemom je na avtomatiziranem stroju z avtomatizirano strego avtomatiziral tudi nadzor mehanskega procesa in kontrolo izdelkov 0PPM in SPC istočasno med procesom in vse skupaj povezal v enkraten digitaliziran in avtomatiziran stroj, ki ostaja s stalnimi izboljšavami neprekosljiv in ohranja mnoge proizvodne obrate na lokaciji Evropske unije.
V proizvodnji se je močno uveljavilo doseganje ciljev: kar največja produktivnost, kar naj večja kakovost in nižji stroški. V izdelovalni kosovni proizvodnji to fizično lahko dosežemo z:
- avtomatizacijo izdelave, kar stroji večinoma že so,
- avtomatizacijo:
2.1. identifikacije,
2.2. dodajanja, pozicioniranja, vpenjanja, izpenjanja, odvzemanja,
2.3. podajanja,
2.4. štetja kosov,
2.5. doziranja kosov, - avtomatizacijo kontrole kakovosti izdelkov s kontrolo procesa za 0PPM,
- izdelavo, shranjevanjem in prenosom elektronskih podatkov procesa,
- diagnosticiranjem in predikcijo procesa ter kakovosti,
- sortiranjem slabih kosov za doseganje 0PPM,
- izdelavo izmetnih kosov blizu 0PPM,
- avtomatizirano SPC-kontrolo.
Ključni dodatni sistem, ki ga je mogoče dograditi na skoraj vsak stroj, je procesni nadzorni sistem [1]. Za preoblikovalne stroje ga je izumil in začel izdelovati v svojem podjetju prof. Brankamp [2] iz Nemčije leta 1977. Leta 1989 je prof. Brankamp postavil prvo proizvodnjo brez osvetlitve, ki jo je poimenoval nemško Geisterschicht, angleško ghost shift, v slovenščini bi ji rekli proizvodnjaduhov. Od leta 2008 se izvaja tudi v družbi Novi plamen d. o. o. iz Krope na več deset strojih v proizvodnji.
V nadaljevanju opisujemo proizvodnjo brez osvetlitve na avtomatskih preoblikovalnih strojih z avtomatskim procesnim nadzorom, avtomatizirano kontrolo 0PPM in SPC in avtomatskim dozirnim sistemom.
→ Članek je bil objavljen v Elektrotehniški reviji številka 2/2019
Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €