Ob jubilejnem 50. prispevku o radijskih tehnologijah prihodnosti sem predstavil nekaj tehnologij, ki so bile razvite v zadnjih letih in se vse bolj uveljavljajo. Hiter razvoj koncepta interneta stvari (IoT), ki omogoča povezovanje fizičnih naprav in objektov v svetu prek interneta, ter računalništva v oblaku je zahteval tudi ustrezno komunikacijsko podporo. Podatki, ki jih zbirajo naprave IoT, so pogosto posredovani v oblak (cloud), kjer se obdelujejo, shranjujejo in analizirajo. To omogoča centralizirano upravljanje in dostop do podatkov. V predhodnih prispevkih sem predstavil tehnologije Wi-Fi HaLow, LoRa, LoRaWAN, Narrowband IoT, LTE CAT M-1, LTE-NB, Sigfox, ZigBee in ZigBeeNAN. Danes in v prihodnje pa bodo predstavljene še tehnologije: BLE 5, Wi-SUN, Z-Wawe, MIOTY, CSRmesh Bluetooth, Dash7, Ingenu RPMA, INSTEON in WirelessHART. Slika 1 prikazuje večji del teh tehnologij, skoraj vsak dan pa se pojavljajo še nove.
Omrežja za milijarde povezanih naprav IoT
Septembra letos je minilo 25 let od uradne predstavitve imena Wi-Fi. Presenetljivo je, da je bil Wi-Fi osupljiv uspeh tako rekoč od samega začetka, tehnologija pa je danes močnejša in bolj priljubljena kot kdajkoli prej, saj deluje že več deset milijard naprav. Kar je morda še bolj presenetljivo, je, da je pristop Wi-Fi k sprejemanju na množičnem trgu še vedno nasprotje mnogih njegovih licenciranih bratov, ki delujejo v skupnem spektru.
Petindvajset let po začetku je ogromen uspeh Wi-Fi dokaz vrednosti decentraliziranega brezžičnega standarda. Naslednja mnoga leta uspeha Wi-Fi bodo odvisna od tega, ali bo Wi-Fi sposoben zagotoviti odlično uporabniško izkušnjo, in ne nazadnje, od priznanja oblikovalcev politik, da je spekter Wi-Fi enako pomemben kot ceste, optična vlakna in druga bistvena infrastruktura. Zlasti večji spekter Wi-Fi za Evropo je eden od najpomembnejših srednjeročnih ciljev, menijo tudi v Wi-Fi Allianci.
Stanje spektra Wi-Fi v Evropi je bolj kritično, kot se morda večina evropskih oblikovalcev politik zaveda. Študija, ki jo je pravkar objavil Plum Consulting in so jo naročili pri Wi-Fi Alliance, je pokazala, da trenutno ni niti približno dovolj spektra Wi-Fi, da bi izpolnili cilj EU za leta 2030 gigabitno povezljivost. Študija ugotavlja, da bo pri trenutnih dodelitvah spektra povezljivost 1 Gbps na voljo le 50–60 odstotkom gosto naseljenih stanovanjskih stavb, medtem ko bi bila skoraj 100-odstotna pokritost 1 Gbps mogoča, če bi bila zgornja polovica pasu 6 GHz na voljo napravam Wi-Fi.
BLE 5, Bluetooth Low Energy
→ Celoten članek je objavljen v Elektrotehniški reviji številka 3/2024
Avtor:
Drago Majcen
Ne spreglejte strokovnih predstavitev:
Specifikacija zahtev za programsko opremo – od ideje do opisa | Pravi način prenosa ideje o delovanju računalniške aplikacije od naročnika ali analitika k načrtovalcem in razvijalcem programskih rešitev
AI mehanizmi in vodenje projektov digitalizacije | Učinkovit in organiziran pristop | Odgovori na pasti in izzive
Optimizacija proizvodnih procesov | Sodobne digitalne rešitve in umetna inteligenca | Učinkovita integracija sistemov SCADA, MES, ERP
Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €