Radon je naravni, rakotvorni plin, brez barve, vonja in okusa. Je del dolge verige radioaktivnega razpada, ki se začne z uranom in konča s svincem. Ljudje ga s čutili ne moremo zaznati, lahko pa ga izmerimo.
Radon nastaja iz radija v razpadnem nizu urana, ki je zelo razširjen element v zemeljski skorji, zato je v različnih koncentracijah prisoten skoraj povsod. Iz zemljine, kjer nastaja, potuje proti površini in izhaja v ozračje. Zadržuje se v zaprtih, slabo prezračevanih prostorih. Prisoten je tudi v gradbenih materialih in pitni vodi, vendar je tovrstna izpostavljenost sevanju v Sloveniji redka.
Radon je domnevno1 odkril Ernest Rutherford s serijo poskusov radioaktivnosti po letu 1899. Je najtežji element skupine žlahtnih plinov in nastaja pri radioaktivnem razpadu radija.
Radon v notranjih prostorih
Radon nastane z razpadom radija v zemlji in izstopa v ozračje. Če so na poti radona stavbe, vstopa vanje na dva načina, z difuzijo skozi talno ploščo ali s konvekcijo skozi razpoke, špranje ali luknje v tleh. V nekaterih stavbah so koncentracije radona visoke, zlasti na območjih z več naravnega urana v prsti in kamninah. Plin iz zemljine, ki vsebuje radon, vstopa v stavbe, saj je zrak v notranjosti navadno toplejši od zunanjega zraka in je zato v podtlaku. Hiše s slabimi temelji, ki so zgrajene na visoko prepustnih tleh in s številnimi razpokami, ki omogočajo vstop plinov, imajo posledično višjo koncentracijo radona.
Prehod radona v stavbo
Glavni mehanizem, ki pospešuje vstopanje radona v stavbo skozi razpoke in netesne stike sklopov, ki so v stiku s terenom, je nižji zračni tlak v notranjosti. To je posledica ogrevanja (toplejši zrak je lažji) in nepravilnega prezračevanja s podtlakom (odvod odpadnega zraka). Zrakotesna okna in vrata še dodatno poslabšajo kakovost notranjega zraka. To je najbolj izrazito pozimi, ko so temperaturne razlike največje in ko so prostori manj prezračevani.
Na vstopanje radona v stavbe vplivajo tudi veter, način prezračevanja, sprememba zračnega tlaka, ogrevanje prostorov …:
- Veter povzroča podtlak ob stavbah in poveča tlačno razliko med zračnim tlakom pod talno ploščo in zračnim tlakom v stavbah.
- Prezračevanje stavb lahko ustvarja podtlak, ki srka radon v stavbe kot radonske črpalke.
- Ob nižanju zračnega tlaka se radon intenzivneje izloča iz zemljine.
- Ogrevanje prostorov ustvarja podtlak v stavbah, zato radon iz zemljine hitreje vdira v stavbe.
Zaščita pred radonom v stavbah
→ Celoten članek je objavljen v Elektrotehniški reviji številka 1/2025
Avtor:
Matjaž Valenčič
Ne spreglejte pa tudi strokovnih predstavitev:
Investicijsko in tekoče vzdrževanje objektov | Zakonodajne zahteve
Izredne situacije | Preventiva, ukrepanje in obvladovanje tveganj v podjetjih oz. organizacijah in okolju | Izdelajte načrt za hitri odziv in sprejemanje pravih odločitev ob izrednih dogodkih, nesrečah, naravni ujmi, kriznih situacijah, …

Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €