Varno obratovanje, vzdrževanje in upravljanje ELEKTRIČNIH POLNILNIH POSTAJ

Ključna zakonodaja na področju varnega in zanesljivega delovanja električnih polnilnih postaj

Za električne polnilne postaje – tako za polnilna mesta z običajno močjo kot za polnilna mesta z veliko močjo – je treba zagotavljati ustrezno raven varnosti obratovanja na osnovi novih zakonov in uredb, pravilnikov in tehničnih smernic (TSG) ter standardov s področja nizkonapetostnih inštalacij (električna varnost) in požarne varnosti objektov (požarna varnost).

Najpomembnejša zakonodaja so:

  • Uredba (EU) 2023/1804 o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva ter razveljavitvi Direktive 2014/94/EU,
  • Zakon o infrastrukturi za alternativna goriva in spodbujanju prehoda na alternativna goriva v prometu (ZIAG),
  • Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah ter
  • Tehnična smernica TSG-N-002 Nizkonapetostne električne inštalacije,

katerih vsebina v povezavi z varnim obratovanjem, vzdrževanjem in upravljanjem električnih polnilnih postaj je prikazana v nadaljevanju.

Uredba EU 2023/1804 Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva ter razveljavitvi Direktive 2014/94/EU določa okvir za vzpostavitev infrastrukture za alternativna goriva in usmerjanje evropskega prometa na pravo pot za prihodnost (Strategija za trajnostno in pametno mobilnost). Spodbuja enakomeren razvoj polnilne in oskrbovalne infrastrukture po vsej Uniji ter interoperabilno in do uporabnikov prijazno mobilnost. Potrošniki pričakujejo enake storitve, preprostost in avtonomijo uporabe električnega vozila, kot je to standard pri običajnih vozilih.

Z Zakonom o infrastrukturi za alternativna goriva in spodbujanju prehoda na alternativna goriva v prometu (ZIAG) se vzpostavlja strateško načrtovanje infrastrukture za alternativna goriva s poudarkom na načrtovanju mreže električne polnilne infrastrukture za cestni promet. Spodbuja se tudi zagotavljanje varne uporabe polnilne in oskrbovalne infrastrukture.

Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah določa zahteve in načine, s katerimi se zagotavlja varnost nizkonapetostnih električnih inštalacij in trajno vgrajenih naprav v stavbah ves čas njihove življenjske dobe in katerih cilj je omejiti ogrožanje ljudi, živali in premoženja. Ta pravilnik se uporablja za projektiranje in gradnjo novih stavb ter rekonstrukcijo, vzdrževanje, vzdrževalna dela v javno korist ter spremembo namembnosti obstoječih stavb.

Tehnična smernica TSG-N-002 Nizkonapetostne električne inštalacije v Zahtevah za posebne primere električnih inštalacij in lokacij – polnilnice električnih avtomobilov zahteva posebna preverjanja, in sicer vizualni pregled polnilnih postaj najmanj enkrat na teden, da se preveri:

  • da oprema nima vidnih poškodb, ki bi lahko ogrozile njeno varnost,
  • da polnilna postaja deluje pravilno, da ni indikacij delovnih okvar ali motenj.

Vizualni pregled izvaja lastnik in o tem vodi dnevnik!

Izvajanje preventivnega in rednega vzdrževanja električnih polnilnih postaj

Podlaga za varno in zanesljivo delovanje električnih polnilnih postaj so tehnična dokumentacija naprave, označevanje ter certifikati in izjave o skladnosti za polnilna mesta z običajno močjo in polnilna mesta z veliko močjo.

Pomembna so tudi izdelana navodila za obratovanje in vzdrževanje objekta z električnimi polnilnimi postajami, s katerimi se določijo:

→ Celoten članek je objavljen v Elektrotehniški reviji številka 3/2024

Avtor:
mag. Andrej Zorec

Ne spreglejte pa tudi strokovnih predstavitev:

Vzdrževanje eVOZIL in zanesljivo delovanje ePOLNILNIC | Standardi, tehnične smernice in zakonodaja za varno upravljanje, vzdrževanje in obratovanje

Nova zakonodaja za SAMOOSKRBO in postavitev & priključevanje naprav iz obnovljivih virov, energetsko učinkovitost in električno mobilnost | Vse na enem mestu

PRAVILNIKI, STANDARDI in TEHNIČNE SMERNICE za nizkonapetostne inštalacije in zaščito pred delovanjem strele | Vse na enem mestu

Zaščita pred delovanjem strele in prenapetostna zaščita | Novi Pravilnik in Tehnična smernica

Obratovanje in vzdrževanje električnih inštalacij in postrojev – v skladu s predpisi in slovenskim standardom SIST EN-50110 | Obveznosti delodajalca in delojemalca za varno delo na električnih inštalacijah in postrojih ter obvezni INTERNI PRAVILNIKI

DELO POD NAPETOSTJO – uspešno izvajanje v praksi | Pridružite se vi ali vaši sodelavci že več kot 500 usposobljenim za delo pod napetostjo (DPN)

Elektrotehniška revija

Naročilo revije:
Enoletna naročnina: 29,70 €
Enoletna naročnina za študente in dijake: 19,80 €